Ohlasy maminek

Program Miminko+ má za sebou kompletní přepracování. Hlavní myšlenka zůstává ale stejná, a tak jsme požádali rodiče, kteří si program na podporu rozvoje svých dětí už od raného věku v minulosti zakoupili, aby nám zodpověděli následující otázky.

Petra F.

Cvičili jste s vaším miminkem celé 3 měsíce podle rozvrhu?

Cvičila jsem se synem téměř podle rozvrhu, ale v jeho 7 týdnech nám to trochu narušila akutní operace, potom jsme chvíli necvičili a trochu jsme tedy cvičení následně protáhli. Cvičení mě bavilo a doufám, že i syna – byl hraničně donošený.

Co vám cvičení přineslo?

Kromě té operace ještě i trpěl téměř do roku onemocněním krvetvorby a myslím si, že bez cvičení by byl možná i trochu pozadu, ale to nedokážu posoudit.

Pozorujete nějaký rozdíl mezi vaším dítětem a jeho vrstevníky?

Nyní jsou synovi 3 roky, od 20 měsíců navštěvuje dětský kolektiv a pokud si mohu dovolit ho srovnávat s ostatními, tak i podle reakcí jiných maminek stejně starých dětí je náš syn dost napřed – nikoliv tedy pohybově (tam je spíše takový opatrný, s výjimkou jízdy na koni, ale to proto, že koně máme doma ), ale rozumově a vyjadřováním…… spíše zapadá mezi 4-5 leté děti – je ale dosti samostatná „jednotka“ a trochu svéhlavička, to ovšem nevím, jestli je cvičením nebo povahou jako takovou, máme v rodině více „zvláštních dětí“ a samozřejmě to, že je v některých směrech asi opravdu dost napřed, je kompenzováno opravdu výraznou senzitivitou na různé podněty s často neadekvátní reakcí

Doporučili byste program i jiným rodičům?

Určitě doporučuji – nyní mám pětiměsíční miminko a bohužel již nemám tolik času na to, věnovat se dceři tak, jako synovi a mrzí mě, že cvičení jsem s dcerou trochu „flákala“ a je to myslím nyní i vidět – je lenivější a trochu vázne naše vzájemná komunikace, tak se to pokusím ještě napravit, protože jsem zjistila, že i se synem to cvičení fungovalo i v pozdějším věku.

Snad Vám moje odpovědi trochu pomohly, přeji hezký den a moc děkuji za program, který jste vytvořili!

Ivana Š.

Cvičili jste s vaším miminkem celé 3 měsíce podle rozvrhu?

Cvičili jsme od 5. týdne (zakoupení programu) do cca 7.- 8. měsíců, ale nedostali jsme se ke všem lekcím, postupovali jsme pomaleji a k pokročilejším lekcím jsme se už nedobrali. Hodně jsme využívali rozcvičku, ukazování předmětů a zvuky. Některé úkony jsem dobře nepochopila nebo neuměla dobře provést, některá (obzváště) zvuková cvičení jsou náročná na přípravu, k těm jsem proto nepřistoupila.

Co vám cvičení přineslo?

Určitě zábavné chvilky s miminkem, taky nám to tak nějak otevřelo oči, začali jsme podněty v rozumné míře čerpat i z jiných prostředí a situací, prostě jsme si uvědomili, že to miminko vnímá.

Pozorujete nějaký rozdíl mezi vaším dítětem a jeho vrstevníky?

Holčička je dost bystrá a krásně a rádamluví, neostýchá se a povídá i s cizími lidmi, když jsou k ní přátelští. Dvou až tříslovné věty začala používat ve 21. měsících, brzy na to uměla správně pojmenovat 3. barvy, v necelých třech letech vlastně mluvila gramaticky správně, když něco neumí říct, snaží se to opsat. Pokud ji opravím pro nějaký novotvar nebo špatné časování, skloňování, zapamatuje si to. Takže to mluvení je určitě rozdíl oproti jiným dětem, její mladší sestra v nynějších 21.měsících používá pár citoslovcí a asi 3 podst. jména, ale domlouvá se dost pantomimicky a vyřídí si tak vše, co potřebuje, ale snaží se řeč rozvíjet. Také jsme s ní cvičili miminkoplus, ale ještě trochu méně, nebylo tolik času.

Doporučili byste program i jiným rodičům?

Doporučila. Už jenom proto, že je to „návod“ jak strávit čas i s tím nejmenším miminkem, aby to nebylo jen třesení štěrkotkou (teda chrastítkem) jemu před očima. Ocenil to manžel, který je technik, takže tohle cvičení s dítětem mu vyhovovalo. Jestli skutečně cvičení zlepší intelekt si netroufám říct, ale bylo pro nás přínosem už proto, jak jsem psala v bodě 2. a 4. Ještě jeden a velký přínos to pro mě mělo, že jsem díky Vám získala tu knihu Moudrost raného dětství (dostala jsem ji od Vás v tom roce 2014) a moc mě zaujala a také nám pomohla pochopit a zžít se s dítětem.

Takže děkuji za pozitivní skutečnosti, které jste vnesli do našeho života.

Helena N.

Cvičili jste s vaším miminkem celé 3 měsíce podle rozvrhu?

Více méně ano, poslední měsíc již méně intenzivně, protože jsme zároveň chodili na cvičení s miminky.

Co vám cvičení přineslo?

Určitě hezký rituál a inspiraci jak miminko zabavit.

Pozorujete nějaký rozdíl mezi vaším dítětem a jeho vrstevníky?

Jako miminko vše zvládal dříve, chodil od 11m. Nevím, zda cvičení mohlo mít vliv i na mluvení, ale i mluvit začat mnohem dříve než většina vrstevníků.

Doporučili byste program i jiným rodičům?

Ano a i se tak stalo.

Eva D.

Cvičili jste s vaším miminkem celé 3 měsíce podle rozvrhu?

Cvičila jsem s dcerou dle rozvrhu.

Co vám cvičení přineslo?

Byl to určitě příjemně strávený čas, líbilo se to oběma.

Pozorujete nějaký rozdíl mezi vaším dítětem a jeho vrstevníky?

Popravdě rozdíly ani ne, dcera je velice temperamentní, pytel plný emocí, chvíli smích, chvíli pláč, je hodně živá (dokonce jsem chvíli uvažovala o návštěvě poradny, zda není ADHD, ale nakonec se vše uklidnilo a není)

Doporučili byste program i jiným rodičům?

Program jsem už tehdy doporučila dalším. Teď cvičím s mladším synem, je předčasně narozený, ale vzhledem k náročnosti péče o starší dceru se to bohužel nedá dělat tak moc poctivě. Také se mi špatně odhadovalo, kdy je vhodné se synem začít, má nerovnoměrný vývoj.

Podělte se i vy s vašimi zkušenostmi s Miminkem+! Svoje názory a připomínky pište na nase@test.miminkoplus.cz.

Úvodní foto od Adam Winger z Unsplash.com

E-knihy zdarma pro vás

Registrujte se u nás a přečtěte si dvě užitečné e-knihy, kde najdete spoustu informací o vývoji dětí před i po porodu.

9 oblastí rozvoje mozku dětí a Já miminko

V úvodní knize se dozvíte, co Vás čeká v hlavním programu a epilog na téma „jak poznat nadané dítě“. Druhá Vám podá informace o vývoji miminka od početí se zaměřením na mozek a vše, co sním souvisí.

Zaregistrujte se a získejte e-knihy

Další články pro vás

Jak děti chválit, ale nepřechválit?

Může být člověk, který byl od malička neustále chválený a oceňovaný, v dospělosti stejně deprivovaný, málo sebevědomý a neschopný, jako člověk neustále kritizovaný a trestaný? Asi správně tušíte, že může. Má to ale jednu „podmínku“. Dítě musí dostat dobře přilepenou „nálepku“, například – ty jsi naše hvězda, šikulka, jsi nejlepší, skvělý, hodný, poslušný, náš inteligent, co všechno ví a umí.

Líbí se vám,
co jste si přečetli?

Začněte cvičit zdarma